Massey Ferguson
384S
Farm tractor · 1994–1999 · 72 hp
Massey Ferguson384S
The Massey Ferguson 384S is a farm tractor manufactured from 1994 to 1999. It features a Perkins A4.236 engine, two- or four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a synchro type with 12 forward and 4 reverse.
Overview
| Tractor Type | orchard/vineyard |
|---|---|
| Series | 304 Specialty Series |
| Manufacture Location | Italy |
| Original Price Usd | 25,300 |
Engine
| Engine | Perkins A4.236 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 236 ci (3.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | 279mm dry disc |
Hydraulics
| Pump Flow | 11.2 gpm (42.4 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,732 lbs (2,600 kg) |
Dimensions
| Length | 135.6 in (344 cm) |
|---|---|
| Width | 53.5 in (135 cm) |
| Height | 54.7 in (138 cm) |
| Height Cab | 89 in (226 cm) |
| Wheelbase | 79.3 in (201 cm) |
| Front Tread | 42.3 in (107 cm) |
| Rear Tread | 38.6 in (98 cm) |
Weight
| Weight | 5,512 lbs (2,500 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.5-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-24 |
Fuel
| Capacity | 14 gal (53 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post mid-mount |
|---|---|
| Cab | available |