Massey Ferguson
4243
Farm tractor · 1998–2001 · 85 hp
Massey Ferguson4243
The Massey Ferguson 4243 is a farm tractor manufactured from 1998 to 2001. It features a Perkins 1004.4TW engine, and two-post folding steering. The transmission is a nonsynchronized gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1004.4TW |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 243.5 ci (4 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 17.3 |
| Power Net | 85 hp (63.4 kW) |
| Power PTO | 75.2 hp (56.1 kW) |
| Power Drawbar | 63.2 hp (47.1 kW) |
| Torque Peak | 229 lb-ft (310.5 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.9 qts (6.5 L) |
| Coolant Capacity | 18.5 qts (17.5 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | nonsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed nonsynchronized gear, 12-speed partially synchronized, 8-speed synchronized shuttle, 12-speed synchronized shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 10 gpm (37.9 lpm) |
| Pressure | 3,046 psi (210 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 13.2 gal (50 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 4,339 lbs (1,968 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 160 in (406 cm) |
|---|---|
| Width | 79 in (200 cm) |
| Height | 73 in (185 cm) |
| Height Cab | 103 in (261 cm) |
| Height Rops | 103 in (261 cm) |
| Wheelbase | 93 in (236 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
| Front Tread | 55 in (139 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.5L-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-30 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 33.6 gal (127.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|