Massey Ferguson
430
Farm tractor · 2004–2008 · 74 hp
Massey Ferguson430
The Massey Ferguson 430 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2008. It features a Perkins 1103C 33T engine, and two-post foldable steering. The transmission is a synchro shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1103C 33T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 201.4 ci (3.3 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 74 hp (55.2 kW) |
| Power Rated | 74 hp (55.2 kW) |
| Torque Peak | 214.6 lb-ft (291 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | 305mm cerametalic |
| Available Options | 8-speed synchro shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 13.9 gpm (52.6 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,538 psi (175 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 11.1 gal (42 L) |
Hitch
| Rear Type | 2/1 |
|---|---|
| Rear Lift | 3,946 lbs (1,789 kg) |
| Hitch Control | draft, position and response control |
Dimensions
| Length | 140.9 in (357 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 93.5 in (237 cm) |
| Height Rops | 93.7 in (237 cm) |
| Wheelbase | 83.5 in (212 cm) |
Weight
| Operating | 6,338 lbs (2,874 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 280/70R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|