Massey Ferguson
4709M
Farm tractor · 2020–Present · 92 hp
Massey Ferguson4709M
The Massey Ferguson 4709M is a farm tractor manufactured starting in 2020. It features a AGCO Power engine, and two- or four-wheel drive drive. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Series | 4700M Series |
Engine
| Engine | AGCO Power |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 201 ci (3.3 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power | 92 hp (68.6 kW) |
| Torque | 262 lb-ft (355.3 Nm) |
| Torque | 1,500 RPM |
| Fuel System | common rail electronic injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | AGCO Power |
| Rated | 2,000 RPM |
| Emissions | Stage 5 |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Six synchronized gears in two ranges with mechanical shuttle. |
Hydraulics
| Pump Flow | 17.2 gpm (65.1 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,901 psi (200 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,614 lbs (3,000 kg) |
Dimensions
| Length | 160.1 in (406 cm) |
|---|---|
| Width | 71.7 in (182 cm) |
| Height Cab | 100.4 in (255 cm) |
| Height Rops | 99.2 in (251 cm) |
| Wheelbase | 88.6 in (225 cm) |
| Ground Clearance | 18.1 in (45 cm) |
Fuel
ROPS
| Capacity | 27.7 gal (104.8 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
Cab
| Capacity | 33 gal (124.9 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
Cab
| Rops Type | two-post folding |
|---|---|
| Cab | optional |