Massey Ferguson
481
Farm tractor · 2002–2006 · 75 hp
Massey Ferguson481
The Massey Ferguson 481 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2006. It features a Perkins 1104C-44 engine, two- or four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Overview
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Series | 400 Series |
| Manufacture Location | Brazil |
Engine
| Engine | Perkins 1104C-44 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 268.6 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 18.2 |
| Power Gross | 80 hp (59.7 kW) |
| Torque | 294 lb-ft (398.7 Nm) |
| Torque | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 9.44 qts (8.9 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier II |
| Firing Order | 1-4-3-2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 305mm dry disc |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.5 gpm (17 lpm) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 22.5 gpm (85.2 lpm) |
| Steering Flow | 8 gpm (30.3 lpm) |
| Scv Flow | 14.5 gpm (54.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 3,947 lbs (1,790 kg) |
| Hitch Control | position control and top-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 155 in (393 cm) |
|---|---|
| Width | 80 in (203 cm) |
| Height Cab | 106 in (269 cm) |
| Height Rops | 103.1 in (261 cm) |
| Wheelbase | 90.5 in (229 cm) |
Weight
| Weight | 5,578 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2-24R1 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30R1 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 17.4 gal (65.9 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 29 gal (109.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post folding |
|---|---|
| Cab | optional with air-conditioning |