Massey Ferguson
4900
Lawn tractor · 31 hp
Massey Ferguson4900
The Massey Ferguson 4900 is a lawn tractor. It features a 31HP Vanguard 896cc 2-cyl gasoline engine, two-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | front-mount mower |
|---|---|
| Distributor | Massey Ferguson |
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | disc |
| Rops Type | two-post folding |
Electrical
| Ground | negative |
|---|---|
| Battery Volts | 12 |
| Battery Cca | 350 |
| Charging Amps | 15 |
Fuel
| Fuel Tank Gas | 12 gal (45.4 L) |
|---|
Other
| Available Attachments | snowblower |
|---|---|
| Front Mount Mower Deck | 72" front-mount mower deck |
Engine
| Engine | Vanguard 543477 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2-cylinder |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 54.7 ci (896 cc) |
| Bore | 3.37 in (86 mm) |
| Bore Stroke | 3.37x3.07 in (86 x 78 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 31 hp (23.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Vanguard |
Dimensions
| Length | 115.5 in (293 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 69 in (175 cm) |
| Height Rops Folded | 57 in (144 cm) |
| Weight | 1,677 lbs (760 kg) |
| Weight Note | Weight with 72-inch mower deck |
| Tires Front | 13x6.50-6 |
| Tires Rear | 24x12-12 |
| Tires Lawn Rear | 24x12-12 |
| Tires Lawn Front | 13x6.50-6 |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Manufacturer | Parker |
Hydro-Gear pumps with Parker wheel motors.
Available Attachments
72" front-mount mower deckSnowblower
| Mower Deck | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Mower Deck Type | front-mount |
| Mower Deck Brand | Ferris |
| Cutting Width | 72 in (182 cm) |
| Cut Height Max | 5 in (12 cm) |
| Cut Height Min | 1.5 in (3 cm) |
| Mower Decks Blade Count | 3 |
| Mower Deck Overall Width | 88 in (223 cm) |