Massey Ferguson
5410
Farm tractor · 2011–2013 · 73 hp
Massey Ferguson5410
The Massey Ferguson 5410 is a farm tractor manufactured from 2011 to 2013. It features a Perkins 1104D-44T engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a four-speed power shift type with 16 forward and reverse.
Overview
| Series | 5400 Series |
|---|
Engine
| Engine | Perkins 1104D-44T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power | 73.8 hp (55 kW) |
| Torque | 228.6 lb-ft (310 Nm) |
| Torque | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
Transmission
| Transmission Type | four-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Dyna-4 |
| Gears | 16 forward and reverse |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.3 gpm (57.9 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 23.8 gpm (90.1 lpm) |
| Steering Flow | 8.5 gpm (32.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|---|
| Front Type | independent |
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 9,480 lbs (4,300 kg) |
| Front Lift | 5,512 lbs (2,500 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 166.2 in (422 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 106.6 in (270 cm) |
| Wheelbase | 96.9 in (246 cm) |
Weight
| Weight | 8,157 lbs (3,700 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R30 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heater. Optional Visio roof. |
|---|