Massey Ferguson
5460
Farm tractor · 2005–2013 · 105 hp
Massey Ferguson5460
The Massey Ferguson 5460 is a farm tractor manufactured from 2005 to 2013. It features a Perkins 1104 engine, and two-post folding steering. The transmission is a partial power shift type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1104 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 268 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16.2 |
| Power Gross | 115 hp (85.8 kW) |
| Power PTO | 113 hp (84.3 kW) |
| Power Drawbar | 80.3 hp (59.9 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | common rail |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Dyna-4 |
| Gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Description | Four power shift gears in four ranges. |
| Clutch | wet disc |
| Available Options | 16-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 15 gpm (56.8 lpm) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,817 lbs (3,545 kg) |
| Hitch Control | electronic draft control |
Dimensions
| Length | 169.3 in (430 cm) |
|---|---|
| Width | 79.3 in (201 cm) |
| Height Cab | 109.1 in (277 cm) |
| Wheelbase | 100.5 in (255 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16, 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 460/85R34, 420/85R38, 460/85R38 |
Fuel
| Capacity | 38 gal (143.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|