Massey Ferguson
5470SA
Farm tractor · 2004–2010 · 115 hp
Massey Ferguson5470SA
The Massey Ferguson 5470SA is a farm tractor manufactured from 2004 to 2010. It features a Sisu engine, two- or four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Overview
| Series | 5400 Series |
|---|
Engine
| Engine | Sisu |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power | 115 hp (85.8 kW) |
| Manufacturer | Sisu |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Speedshift |
| Gears | 16 forward and reverse |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 3,050 psi (210.3 bar) |
| Valves | 3 |
| Total Flow | 26 gpm (98.4 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,600 lbs (2,993 kg) |
Dimensions
| Width | 79.1 in (200 cm) |
|---|---|
| Height | 97 in (246 cm) |
Weight
| Weight | 9,250 lbs (4,195 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 37 gal (140 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | pressurized cabin standard with air-conditioning |
|---|