Massey Ferguson
5480
Farm tractor · 2008–2013 · 140 hp
Massey Ferguson5480
The Massey Ferguson 5480 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2013. It features a SisuDiesel 49CTA engine, and power steering. The transmission is a partial power shift type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | SisuDiesel 49CTA |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 299 ci (4.9 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.28 in (134 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power Gross | 140 hp (104.4 kW) |
| Power PTO | 134.95 hp (100.6 kW) |
| Power Drawbar | 103.1 hp (76.9 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | common rail |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | SisuDiesel |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Dyna-4 |
| Gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Description | Four power shift gears in four ranges. |
| Clutch | wet disc |
| Available Options | 16-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 9,189 lbs (4,168 kg) |
| Hitch Control | electronic draft sensing |
Dimensions
| Length | 172 in (436 cm) |
|---|---|
| Width | 79.3 in (201 cm) |
| Height Cab | 110.2 in (279 cm) |
| Wheelbase | 105.3 in (267 cm) |
Weight
| Weight | 9,453 lbs |
|---|---|
| Shipping | 10,163 lbs (4,609 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 380/85R24, 340/85R28, 380/85R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 460/85R34, 420/85R38, 460/85R38 |
Fuel
| Capacity | 38 gal (143.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|