Massey Ferguson
5S.115
Farm tractor · 2021–Present · 115 hp
Massey Ferguson5S.115
The Massey Ferguson 5S.115 is a farm tractor manufactured starting in 2021. It features a AGCO Power engine, and power steering. The transmission is a four-speed power shift type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | AGCO Power |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 115 hp (85.8 kW) |
| Power Rated | 115 hp (85.8 kW) |
| Torque Peak | 339 lb-ft (459.7 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | AGCO |
| Rated | 2,000 RPM |
| Emissions | Stage 5 |
Transmission
| Transmission Type | four-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Dyna-4 |
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed four-speed power shift, 24-speed six-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 15.3 gpm (57.9 lpm) |
| Pressure | 2,901 psi (200 bar) |
| Valves | 2 |
| Steering Flow | 8.5 gpm (32.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 13,228 lbs (6,000 kg) |
| Front Lift | 6,614 lbs (3,000 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 170.5 in (433 cm) |
|---|---|
| Width | 79.5 in (201 cm) |
| Height Cab | 108.3 in (275 cm) |
| Wheelbase | 100.4 in (255 cm) |
| Ground Clearance | 10.8 in (27 cm) |
Weight
| Weight | 10,582 lbs (4,799 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 52.8 gal (199.8 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|