Massey Ferguson
6170
Farm tractor · 1995–1998 · 107 hp
Massey Ferguson6170
The Massey Ferguson 6170 is a farm tractor manufactured from 1995 to 1998. It features a Perkins 1006-6 engine, and power steering. The transmission is a synchronized type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1006-6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 365 ci (6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power PTO | 97 hp (72.3 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 26.4 qts (25 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Transmission Model | Speedshift |
| Gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Description | Four gears in two ranges with two-speed power shift. Speedshift available with optional creeper range providing 24 total speeds forward and reverse. |
| Clutch | 230mm wet disc |
| Available Options | 16-speed synchronized, 32-speed four-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 14.9 gpm (56.4 lpm) |
| Pressure | 2,931 psi (202.1 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 18 gal (68.1 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 9,590 lbs (4,350 kg) |
| Hitch Control | electronic draft control |
Dimensions
| Length | 178 in (452 cm) |
|---|---|
| Width | 76 in (193 cm) |
| Height Cab | 109 in (276 cm) |
| Wheelbase | 106 in (269 cm) |
| Front Tread | 61.6 in (156 cm) |
| Rear Tread | 60.3 in (153 cm) |
Weight
| Operating | 11,385 lbs (5,164 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R-38 |
Fuel
| Capacity | 42.3 gal (160.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | QuietView cab standard with air-conditioning |
|---|