Massey Ferguson
6445
Farm tractor · 2003–2013 · 90 hp
Massey Ferguson6445
The Massey Ferguson 6445 is a farm tractor manufactured from 2003 to 2013. It features a Perkins 1104C-44T engine, and power steering. The transmission is a partial power shift type with 24 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1104C-44T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 90 hp (67.1 kW) |
| Power Rated | 90 hp (67.1 kW) |
| Torque Peak | 280.3 lb-ft (380.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Dyna-6 |
| Gears | 24 forward and reverse |
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
| Available Options | 24-speed partial power shift, 32-speed creeper |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 15.3 gpm (57.9 lpm) |
| Pressure | 2,901 psi (200 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | independent |
| Clutch | electro-hydraulic |
Dimensions
| Length | 166.5 in (422 cm) |
|---|---|
| Width | 78 in (198 cm) |
| Height Cab | 109.5 in (278 cm) |
| Wheelbase | 96.9 in (246 cm) |
| Front Tread | 60.6 in (153 cm) |
| Rear Tread | 59.1 in (150 cm) |
Weight
| Weight | 9,150 lbs (4,150 kg) |
|---|---|
| Operating | 9,150 lbs (4,150 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R34 |
Fuel
| Capacity | 39.6 gal (149.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|