Massey Ferguson
6499
Farm tractor · 2008–2012 · 215 hp
Massey Ferguson6499
The Massey Ferguson 6499 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2012. It features a SisuDiesel 74 CTA engine, and power steering. The transmission is a partial power shift type with 24 forward and reverse.
Engine
| Engine | SisuDiesel 74 CTA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 449 ci (7.4 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.28 in (134 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power Gross | 215 hp (160.3 kW) |
| Power PTO | 216.2 hp (161.2 kW) |
| Power Drawbar | 167 hp (124.5 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | SisuDiesel |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Dyna-6 |
| Gears | 24 forward and reverse |
| Clutch | hydraulic wet disc |
| Available Options | 24-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | closed center pressure flow compensating (PFC) |
|---|---|
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
| Valves | 3 |
| Total Flow | 29 gpm (109.8 lpm) |
Hitch
| Rear Type | III/IIIN |
|---|---|
| Rear Lift | 15,700 lbs (7,121 kg) |
| Front Type | optional |
| Front Lift | 8,800 lbs (3,991 kg) |
| Hitch Control | lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 214 in (543 cm) |
|---|---|
| Width | 98.2 in (249 cm) |
| Height Cab | 120 in (304 cm) |
| Wheelbase | 118 in (299 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Shipping | 17,200 lbs (7,801 kg) |
|---|---|
| Operating | 17,460 lbs (7,919 kg) |
| Ballasted | 23,920 lbs (10,850 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9R30 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R42 |
Fuel
| Capacity | 93.8 gal (355 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|