Massey Ferguson
6S.145
Farm tractor · 2022–Present · 143 hp
Massey Ferguson6S.145
The Massey Ferguson 6S.145 is a farm tractor manufactured starting in 2022. It features a AGCO Power 49LFNT-D5 engine, and power steering. The transmission is a six-speed power shift type with 24 forward and reverse.
Engine
| Engine | AGCO Power 49LFNT-D5 |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 299.8 ci (4.9 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.28 in (134 mm) |
| Power Gross | 143.5 hp (107 kW) |
| Power Rated | 143.5 hp (107 kW) |
| Torque Peak | 509.7 lb-ft (691.2 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | AGCO Power |
| Rated | 1,950 RPM |
| Emissions | Stage V |
Transmission
| Transmission Type | six-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Dyna-6 |
| Gears | 24 forward and reverse |
| Shift Mechanism | power shift |
| Available Options | 24-speed six-speed power shift, continuously-variable transmission |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | independent |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Front Type | III |
| Front Lift | 7,055 lbs (3,200 kg) |
Dimensions
| Length | 185.6 in (471 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 118.9 in (302 cm) |
| Wheelbase | 105.1 in (266 cm) |
Weight
| Shipping | 12,787 lbs (5,800 kg) |
|---|---|
| Operating | 15,432 lbs (6,999 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 420/85R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 520/85R38 |
Fuel
| Capacity | 74 gal (280.1 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 9.3 gal (35.2 L) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|