Massey Ferguson
7485
Farm tractor · 2004–2012 · 153 hp
Massey Ferguson7485
The Massey Ferguson 7485 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2012. It features a SisuDiesel 66CTA engine, and power steering. The transmission is a continuously variable transmission (CVT) type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | SisuDiesel 66CTA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 402 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.7 in (119 mm) |
| Compression Ratio | 18.5 |
| Power Gross | 160 hp (119.3 kW) |
| Power PTO | 171.9 hp (128.2 kW) |
| Power Drawbar | 109.8 hp (81.9 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | SisuDiesel |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Transmission Type | continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Transmission Model | Dyna-VT |
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Oil Capacity | 52.8 qts (50 L) |
| Available Options | continuously variable transmission (CVT) |
Hydraulics
| Type | closed center pressure flow compensating (PFC) |
|---|---|
| Pump Flow | 29 gpm (109.8 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
| Valves | 3 |
Hitch
| Rear Type | III/IIIN |
|---|---|
| Rear Lift | 16,140 lbs (7,321 kg) |
| Front Type | optional |
| Front Lift | 8,800 lbs (3,991 kg) |
Dimensions
| Length | 210 in (533 cm) |
|---|---|
| Width | 97.2 in (246 cm) |
| Height Cab | 120 in (304 cm) |
| Wheelbase | 118 in (299 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Shipping | 16,100 lbs (7,302 kg) |
|---|---|
| Operating | 16,600 lbs (7,529 kg) |
| Ballasted | 20,920 lbs (9,489 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 600/65R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 650/75R38 |
Fuel
| Capacity | 93.8 gal (355 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.