Massey Ferguson
7626
Farm tractor · 2013–2014 · 240 hp
Massey Ferguson7626
The Massey Ferguson 7626 is a farm tractor manufactured from 2013 to 2014. It features a Sisu engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a six-speed power shift type with 24 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | 7600 Series |
| Manufacture Location | Beauvais, France |
Engine
| Engine | Sisu |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged air-to-air aftercooled diesel |
| Displacement | 449.4 ci (7.4 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.28 in (134 mm) |
| Compression Ratio | 17.8 |
| Power Net | 240 hp (179 kW) |
| Fuel System | electronic high-pressure common rail |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Sisu |
| Rated | 2,100 RPM |
| Emissions | Interim Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | six-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Dyna-6 |
| Gears | 24 forward and reverse |
| Gear Ranges | Six power shift gears in four ranges. |
Hydraulics
| Type | closed-center load sensing (CCLS) |
|---|---|
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
| Total Flow | 29 gpm (109.8 lpm) |
| Scv Flow | 24.3 gpm (92 lpm) |
| System Capacity | 26.4 gal (99.9 L) |
Hitch
| Rear Lift | 14,000 lbs (6,350 kg) |
|---|---|
| Front Type | optional |
| Hitch Control | electronic lower link draft sensing |
Dimensions
| Length | 203.6 in (517 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 120.7 in (306 cm) |
| Wheelbase | 117 in (297 cm) |
Weight
| Shipping | 15,990 lbs (7,253 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 114 gal (431.5 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 14 gal (53 L) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with optional hydraulic OptiRide cab suspension |
|---|