Massey Ferguson
7715
Farm tractor · 2015–2018 · 140 hp
Massey Ferguson7715
The Massey Ferguson 7715 is a farm tractor manufactured from 2015 to 2018. It features a AGCO POWER engine, and power steering. The transmission is a four-speed power shift type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | AGCO POWER |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged air-to-air aftercooled diesel |
| Displacement | 402.5 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 140 hp (104.4 kW) |
| Power PTO | 148.3 hp (110.6 kW) |
| Power Drawbar | 110.8 hp (82.6 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | common rail |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | AGCO |
| Emissions | Tier 4 |
Transmission
| Transmission Type | four-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Dyna-4 |
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed four-speed power shift, 24-speed six-speed power shift, continuously-variable transmission (CVT) |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 29 gpm (109.8 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Drawbar Hitch Type | Cat. 2 |
| Hitch Control | electronic lower-link draft sensing |
Tires & Tracks
| Front Ag | 380/85R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 460/85R38 |
Fuel
| Capacity | 82 gal (310.4 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 8 gal (30.3 L) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| Land Pride RCF3696 - 3PT | Rotary Cutters | 96" | 50 hp |
| Land Pride RCFM3696 - 3PT | Rotary Cutters | 96" | 50 hp |
| Land Pride RCR2596 - 3 PT | Rotary Cutters | 96" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Land Pride RCF3096 - 3PT | Rotary Cutters | 96" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3610 - 3PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Land Pride RCFM3610 - 3PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Land Pride RCFM3010 - 3PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Land Pride RCR2510 - 3 PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Land Pride RCF3010 - 3PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.