Massey Ferguson
7S.210
Farm tractor · 2021–Present · 206 hp
Massey Ferguson7S.210
The Massey Ferguson 7S.210 is a farm tractor manufactured starting in 2021. It features a AGCO Power 66LFNT-D5 engine, and power steering. The transmission is a continuously-variable transmission type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | AGCO Power 66LFNT-D5 |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 402.6 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 206.5 hp (154 kW) |
| Power Rated | 206.5 hp (154 kW) |
| Torque Peak | 634.3 lb-ft (860.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | AGCO Power |
| Rated | 2,100 RPM |
| Emissions | Stage V |
Transmission
| Transmission Type | continuously-variable transmission |
|---|---|
| Transmission Model | Dyna-VT |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | continuously-variable transmission |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 29.1 gpm (110.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | independent |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 21,164 lbs (9,599 kg) |
| Front Type | III |
| Front Lift | 7,055 lbs (3,200 kg) |
Dimensions
| Length | 194 in (492 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 118.9 in (302 cm) |
| Wheelbase | 113.4 in (288 cm) |
Weight
| Shipping | 13,889 lbs (6,300 kg) |
|---|---|
| Operating | 16,535 lbs (7,500 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 480/70R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 580/70R38 |
Fuel
| Capacity | 80.6 gal (305.1 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|