Massey Ferguson
8170
Farm tractor · 1998–1998 · 222 hp
Massey Ferguson8170
The Massey Ferguson 8170 is a farm tractor manufactured from 1998 to 1998. It features a Valmet engine, four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering. The transmission is a full power shift type with 18 forward and 9 reverse.
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | 8100 Series |
| Manufacture Location | Germany |
| Original Price Usd | 118,100 |
Engine
| Engine | Valmet |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 513.8 ci (8.4 L) |
| Bore | 4.37 in (111 mm) |
| Stroke | 5.71 in (145 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 32 qts (30.3 L) |
| Manufacturer | Valmet |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 18 forward and 9 reverse |
| Clutch | wet disc |
Hydraulics
| Type | pressure flow compensated (PFC) |
|---|---|
| Valves | 4 |
| System Capacity | 39.6 gal (149.9 L) |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 121 in (307 cm) |
|---|
Weight
| Operating | 21,595 lbs (9,795 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R-42 |
Fuel
| Capacity | 120 gal (454.2 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|