Massey Ferguson
8245
Farm tractor · 1999–2003 · 177 hp
Massey Ferguson8245
The Massey Ferguson 8245 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2003. It features a Valmet engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a full power shift type with 18 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | Valmet |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 449.4 ci (7.4 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.28 in (134 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power PTO | 174.62 hp (130.2 kW) |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 26 qts (24.6 L) |
| Manufacturer | Valmet |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
| Available Options | 18-speed full power shift |
Hydraulics
| Type | pressure flow compensated (PFC) |
|---|---|
| Valves | 4 |
| System Capacity | 28.7 gal (108.6 L) |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 14,000 lbs (6,350 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 121 in (307 cm) |
|---|
Weight
| Operating | 18,800 lbs (8,527 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9R-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R-38 |
Fuel
| Capacity | 120 gal (454.2 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|