Massey Ferguson
8737
Farm tractor · 2014–2017 · 340 hp
Massey Ferguson8737
The Massey Ferguson 8737 is a farm tractor manufactured from 2014 to 2017. It features a AGCO POWER engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a continuously variable transmission (CVT) type with infinite forward and reverse (2-range).
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | 8700 Series |
| Manufacture Location | Jackson, Minnesota, USA |
Engine
| Engine | AGCO POWER |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged with air-to-air intercooler diesel |
| Displacement | 512.6 ci (8.4 L) |
| Bore | 4.37 in (111 mm) |
| Stroke | 5.71 in (145 mm) |
| Power | 340 hp (253.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | AGCO |
| Rated | 2,100 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Transmission Model | Dyna-VT |
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing (CCLS) |
|---|---|
| Pump Flow | 54 gpm (204.4 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
| Valves | 4 |
Hitch
| Rear Type | III/IVN |
|---|---|
| Rear Lift | 26,455 lbs (11,999 kg) |
Dimensions
| Length | 218.6 in (555 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 141 in (358 cm) |
| Wheelbase | 122 in (309 cm) |
Weight
| Shipping | 23,810 lbs (10,800 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 166 gal (628.3 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 15.8 gal (59.8 L) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|