Massey Ferguson
9S.340
Farm tractor · 2024–Present · 340 hp
Massey Ferguson9S.340
The Massey Ferguson 9S.340 is a farm tractor manufactured starting in 2024. It features a AGCO Power engine, and power steering. The transmission is a continuously variable transmission type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | AGCO Power |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 512.6 ci (8.4 L) |
| Bore | 4.37 in (111 mm) |
| Stroke | 5.71 in (145 mm) |
| Power Gross | 340 hp (253.5 kW) |
| Power Rated | 340 hp (253.5 kW) |
| Torque Peak | 1,069 lb-ft (1,449.6 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | AGCO Power |
| Emissions | Stage V |
Transmission
| Transmission Type | continuously variable transmission |
|---|---|
| Transmission Model | Dyna-VT |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | continuously variable transmission |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 71.3 gpm (269.9 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 (1.375) |
|---|---|
| Front Type | independent |
Hitch
| Rear Type | IV/III |
|---|---|
| Rear Lift | 26,455 lbs (11,999 kg) |
Dimensions
| Length | 220.5 in (560 cm) |
|---|---|
| Height | 134.3 in (341 cm) |
| Wheelbase | 122.1 in (310 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 600/70R30, 650/60R34, 710/55R34 |
|---|---|
| Rear Ag | 650/85R38, 750/70R44, 900/40R42 |
Fuel
| Capacity | 174.4 gal (660.1 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 18 gal (68.1 L) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|