John Deere
112
Lawn tractor · 1966–1974 · 10 hp
John Deere112
The John Deere 112 is a lawn tractor manufactured from 1966 to 1974. It features a Tecumseh HH100 engine, and manual steering. The transmission is a gear with variable pulley drive type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Tecumseh HH100 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 23.7 ci (388 cc) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.25 qts (1.2 L) |
| Manufacturer | Tecumseh |
| Rated | 3,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear with variable pulley drive |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 2300 |
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Transmission Description | Four-speed gear shift with reverse using the combination brake-clutch foot pedal. Right-hand Variator lever allows on-the-move adjustment within a range of speeds for each gear. |
| Available Options | 4-speed gear with variable pulley drive |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 63 in (160 cm) |
|---|---|
| Width | 41.5 in (105 cm) |
| Height | 38.75 in (98 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
Weight
| Weight | 635 lbs (288 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-12 |
Fuel
| Capacity | 1.9 gal (7.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|