John Deere
1120
Farm tractor · 1967–1975 · 53 hp
John Deere1120
The John Deere 1120 is a farm tractor manufactured from 1967 to 1975. It features a John Deere engine, and two-post fixed steering. The transmission is a partially synchronized type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | John Deere |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164.5 ci (2.7 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 16.7 |
| Power Gross | 53 hp (39.5 kW) |
| Power Net | 51 hp (38 kW) |
| Power PTO | 45 hp (33.6 kW) |
| Torque Peak | 123 lb-ft (166.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,350 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,500 RPM |
| Idle | 650-2650 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gear in two ranges, plus reverse range. Tractor must be stopped, and clutch used, to shift range. |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed partially synchronized, 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 12.9 gpm (48.8 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| System Capacity | 10 gal (37.9 L) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,570 lbs (1,619 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 135 in (342 cm) |
|---|---|
| Width | 66.1 in (167 cm) |
| Height Rops | 90.9 in (230 cm) |
| Wheelbase | 80.7 in (204 cm) |
| Front Tread | 49.6 in (125 cm) |
| Rear Tread | 53.1 in (134 cm) |
Weight
| Operating | 5,557 lbs (2,520 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16, 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4/11-36, 16.9/14-28, 14.9/13-28, 14.9/12-30, 16.9/14-30, 12.4/11-32, 13.6/12-36 |
Fuel
| Capacity | 16.5 gal (62.5 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|