John Deere
112L
Lawn tractor · 12 hp
John Deere112L
The John Deere 112L is a lawn tractor. It features a Kawasaki FB460V engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kawasaki FB460V |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 28.07 ci (460 cc) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 2.9 in (74 mm) |
| Power Rated | 12.5 hp (9.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.75 qts (1.7 L) |
| Manufacturer | Kawasaki |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Eaton |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Transmission Description | Single-range hydrostatic transmission operated with left-hand control lever. |
| Oil Capacity | 1.13 qts (1.1 L) |
| Oil Type | Deere Hy-Gard SAE 20 |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Weight
| Weight | 470 lbs (213 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 2.5 gal (9.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
38" Mower deck
| Mower Deck | 38 in (96 cm) |
|---|