John Deere
1130
Farm tractor · 1974–1979 · 53 hp
John Deere1130
The John Deere 1130 is a farm tractor manufactured from 1974 to 1979. It features a John Deere engine, and four-post steering. The transmission is a two-speed power shift type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | John Deere |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164 ci (2.7 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 16.2 |
| Power Gross | 53.6 hp (40 kW) |
| Power Net | 51 hp (38 kW) |
| Power PTO | 42.9 hp (32 kW) |
| Torque Peak | 123.2 lb-ft (167.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,500 RPM |
| Idle | 650-2650 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Oil Capacity | 38 qts (36 L) |
| Available Options | 8-speed, 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.6 gpm (25 lpm) |
| Pressure | 2,248 psi (155 bar) |
| System Capacity | 9.5 gal (36 L) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,022 lbs (1,824 kg) |
| Hitch Control | lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 133 in (337 cm) |
|---|---|
| Width | 73.4 in (186 cm) |
| Height Rops | 96.1 in (244 cm) |
| Wheelbase | 81 in (205 cm) |
| Front Tread | 49.6 in (125 cm) |
| Rear Tread | 53.2 in (135 cm) |
Weight
| Shipping | 4,780 lbs (2,168 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9x28 |
Fuel
| Capacity | 16.4 gal (62.1 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | available |
|---|