John Deere
1140
Farm tractor · 1980–1987 · 55 hp
John Deere1140
The John Deere 1140 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1987. It features a 55 hp engine, and four-post steering. The transmission is a collar shift type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 179 ci (2.9 L) |
| Bore | 4.19 in (106 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 16.8 |
| Power Gross | 55 hp (41 kW) |
| Power Rated | 55 hp (41 kW) |
| Power PTO | 49.6 hp (37 kW) |
| Torque Peak | 136.4 lb-ft (185 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Coolant Capacity | 16.4 qts (15.5 L) |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | collar shift |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Oil Capacity | 58.1 qts (55 L) |
| Available Options | 8-speed collar shift, 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | closed center constant pressure |
|---|---|
| Pump Flow | 12.4 gpm (46.9 lpm) |
| Pressure | 2,466 psi (170 bar) |
| System Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,291 lbs (2,399 kg) |
| Hitch Control | lower-link draft control |
Dimensions
| Length | 138 in (350 cm) |
|---|---|
| Width | 71.3 in (181 cm) |
| Height Cab | 97.3 in (247 cm) |
| Wheelbase | 80.7 in (204 cm) |
| Ground Clearance | 24.5 in (62 cm) |
| Front Tread | 49.6 in (125 cm) |
| Rear Tread | 59.1 in (150 cm) |
Weight
| Shipping | 5,300 lbs (2,404 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-36 |
Fuel
| Capacity | 20.6 gal (78 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|