John Deere
115
Lawn tractor · 19 hp
John Deere115
The John Deere 115 is a lawn tractor. It features a 19 hp engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 30.6 ci (501 cc) |
| Bore | 3.56 in (90 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 19 hp |
| Power Rated | 19 hp (14.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.76 mm) |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq T40 |
| Gears | infinite forward and reverse |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 9 |
| Charging System | Regulated circuit |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 69 in (175 cm) |
|---|---|
| Width | 52 in (132 cm) |
| Height | 41 in (104 cm) |
| Wheelbase | 48.9 in (124 cm) |
Weight
| Weight | 450 lbs (204 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8-8 |
Fuel
| Capacity | 2.1 gal (7.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" Mower deck
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|