John Deere
116
Lawn tractor · 1981–1985 · 16 hp
John Deere116
The John Deere 116 is a lawn tractor manufactured from 1981 to 1985. It features a Briggs & Stratton 402707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 402707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 40 ci (655 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.16 in (55 mm) |
| Power Rated | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.76 mm) |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Transmission Description | Peerless gear transmission operated with gear selector and clutch pedal. Clutch must be used to change gears but tractor does not need to be stopped to change forward gears. Tractor should be stopped before changing forward/reverse direction. |
| Oil Capacity | 1.25 qts (1.2 L) |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 63.5 in (161 cm) |
|---|---|
| Height | 40.2 in (102 cm) |
| Wheelbase | 44.7 in (113 cm) |
Weight
| Weight | 485 lbs (219 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50-8, 20x10.00-8 |
Fuel
| Capacity | 2.5 gal (9.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|