John Deere
116H
Lawn tractor · 1983–1985 · 16 hp
John Deere116H
The John Deere 116H is a lawn tractor manufactured from 1983 to 1985. It features a Briggs & Stratton 402707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 402707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 40 ci (655 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.16 in (55 mm) |
| Power Rated | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.76 mm) |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Transmission Description | Single-range hydrostatic transmission operated with right-hand control lever. Eaton hydrostatic with a Peerless differential. The differential uses 75W-90 gear oil and is servicable with drain plugs. |
| Oil Capacity | 1 qts (0.9 L) |
| Oil Type | Hy-Gard Low Vis |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 63.5 in (161 cm) |
|---|---|
| Height | 40.2 in (102 cm) |
| Wheelbase | 44.7 in (113 cm) |
Weight
| Weight | 510 lbs (231 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50-8, 20x10.00-8 |
Fuel
| Capacity | 2.5 gal (9.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|