John Deere
120
Lawn tractor · 1970–1971 · 12 hp
John Deere120
The John Deere 120 is a lawn tractor manufactured from 1970 to 1971. It features a Kohler K301AS engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler K301AS |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 29.1 ci (476 cc) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Rated | 12 hp |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Idle | 1200-3800 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
| Oil Change Interval Hours | 25 |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Sundstrand 15 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Oil Type | Deere 303 |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch optional |
|---|
Dimensions
| Length | 67.5 in (171 cm) |
|---|---|
| Width | 38 in (96 cm) |
| Height | 43 in (109 cm) |
| Wheelbase | 46 in (116 cm) |
| Front Tread | 31.25 in (79 cm) |
| Rear Tread | 29 in (73 cm) |
Weight
| Weight | 736 lbs (333 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8, 4.80/4.00-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12, 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 1.75 gal (6.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|