John Deere
1247
Farm tractor · 2003–2004 · 37 hp
John Deere1247
The John Deere 1247 is a farm tractor manufactured from 2003 to 2004. It features a Lombardini LDW 1603 engine, and manual steering. The transmission is a synchronized type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Lombardini LDW 1603 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 100.7 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 28 hp (20.9 kW) |
| Power Rated | 37 hp (27.6 kW) |
| Torque Peak | 76 lb-ft (103.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,650 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Lombardini |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | 228mm mechanical dry disc |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 74 in (187 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 4,365 lbs (1,979 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|