John Deere
125
Lawn tractor · 20 hp
John Deere125
The John Deere 125 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 44.2 ci (724 cc) |
| Bore | 2.97 in (75 mm) |
| Stroke | 2.89 in (73 mm) |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.9 qts (1.8 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.76 mm) |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq T40 |
| Gears | infinite forward and reverse |
Dimensions
| Length | 69 in (175 cm) |
|---|---|
| Width | 52 in (132 cm) |
| Height | 41 in (104 cm) |
| Wheelbase | 48.9 in (124 cm) |
Weight
| Weight | 464 lbs (210 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8-8 |
Fuel
| Capacity | 2.1 gal (7.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" Mower deck
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|