John Deere
1250
Farm tractor · 1982–1989 · 44 hp
John Deere1250
The John Deere 1250 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1989. It features a Yanmar engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Yanmar |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 142.7 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 18 |
| Power Gross | 44 hp (32.8 kW) |
| Power PTO | 40.7 hp (30.3 kW) |
| Power Drawbar | 33.44 hp (24.9 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 11.2 qts (10.6 L) |
| Coolant Capacity | 8.4 qts (7.9 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
| Idle | 800-2675 RPM |
| Firing Order | 1-3-2 |
| Oil Change Interval Hours | 200 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 33.3 qts (31.5 L) |
| Available Options | 9-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.2 gpm (42.4 lpm) |
| Pressure | 2,200 psi (151.7 bar) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 15.9 gpm (60.2 lpm) |
| Steering Flow | 4.7 gpm (17.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,240 lbs (1,016 kg) |
| Hitch Control | center-link draft sensing with position and control |
Dimensions
| Length | 134.3 in (341 cm) |
|---|---|
| Width | 65.2 in (165 cm) |
| Height Rops | 88.3 in (224 cm) |
| Wheelbase | 78.1 in (198 cm) |
| Front Tread | 55 in (139 cm) |
| Rear Tread | 51 in (129 cm) |
Weight
| Shipping | 4,875 lbs (2,211 kg) |
|---|---|
| Operating | 5,090 lbs (2,308 kg) |
| Ballasted | 5,180 lbs (2,349 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28 |
Fuel
| Capacity | 17.2 gal (65.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | canopy optional |
|---|