John Deere
130
Lawn tractor · 1986–1988 · 9 hp
John Deere130
The John Deere 130 is a lawn tractor manufactured from 1986 to 1988. It features a Kawasaki FC290V engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kawasaki FC290V |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 17.5 ci (286 cc) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 2.36 in (60 mm) |
| Power Rated | 9 hp (6.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.13 qts (1.1 L) |
| Manufacturer | Kawasaki |
| Rated | 3,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 801-038A |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 1.1 qts (1 L) |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 65 in (165 cm) |
|---|---|
| Height | 39.3 in (99 cm) |
| Wheelbase | 44.7 in (113 cm) |
Weight
| Weight | 415 lbs (188 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x6.50-8 |
Fuel
| Capacity | 2.2 gal (8.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
30" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 30 in (76 cm) |
|---|