John Deere
1350
Farm tractor · 1986–1994 · 37 hp
John Deere1350
The John Deere 1350 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1994. It features a 37 hp engine, and four-post steering. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 179.4 ci (2.9 L) |
| Bore | 4.19 in (107 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 37.5 hp (28 kW) |
| Power Rated | 37.5 hp (28 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Available Options | 8-speed synchromesh, 16-speed, 12-speed creeper |
Hydraulics
| Pump Flow | 5.8 gpm (22 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,283 lbs (2,396 kg) |
Dimensions
| Length | 147.8 in (375 cm) |
|---|---|
| Width | 65.4 in (166 cm) |
| Height | 80.7 in (204 cm) |
| Wheelbase | 86.7 in (220 cm) |
| Front Tread | 49.6 in (125 cm) |
| Rear Tread | 49.6 in (125 cm) |
Weight
| Shipping | 5,360 lbs (2,431 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-36, 12.4-28, 12.4-32 |
Fuel
| Capacity | 19 gal (71.9 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|