John Deere
1445F
Farm tractor · 1987–1990 · 41 hp
John Deere1445F
The John Deere 1445F is a farm tractor manufactured from 1987 to 1990. It features a John Deere 1445F engine, and two-post mid-mount folding steering. The transmission is a synchronized type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | John Deere 1445F |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 179.4 ci (2.9 L) |
| Bore | 4.19 in (106 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 41.4 hp (30.9 kW) |
| Power Rated | 41.4 hp (30.9 kW) |
| Torque Peak | 112.1 lb-ft (152 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,300 RPM |
| Oil Change Interval Hours | 200 |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Available Options | 8-speed synchronized, 16-speed creeper |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.7 gpm (32.9 lpm) |
| Pressure | 2,611 psi (180 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | IIN/I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,197 lbs (1,450 kg) |
| Hitch Control | top-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 122.1 in (310 cm) |
|---|---|
| Width | 51.7 in (131 cm) |
| Height | 49.2 in (124 cm) |
| Height Cab | 78.8 in (200 cm) |
| Height Rops | 78.7 in (199 cm) |
| Wheelbase | 72.2 in (183 cm) |
| Ground Clearance | 9.5 in (24 cm) |
| Front Tread | 44.3 in (112 cm) |
| Rear Tread | 39.3 in (99 cm) |
Weight
| Operating | 4,641 lbs (2,105 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post mid-mount folding |
|---|
Cab
| Cab | quick-mount available |
|---|