John Deere
1450
Farm tractor · 1984–1988 · 55 hp
John Deere1450
The John Deere 1450 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1988. It features a Yanmar engine, and two-post steering.
Engine
| Engine | Yanmar |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 190.3 ci (3.1 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 18 |
| Power Gross | 55 hp (41 kW) |
| Power PTO | 51.39 hp (38.3 kW) |
| Power Drawbar | 43.18 hp (32.2 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 12.7 qts (12 L) |
| Coolant Capacity | 11.1 qts (10.5 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,400 RPM |
| Idle | 800-2575 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
| Oil Change Interval Hours | 200 |
Transmission
| Available Options | 9-speed gear |
|---|
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 10.7 gpm (40.5 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,652 lbs (1,202 kg) |
| Hitch Control | center link sensing with position and draft control |
Dimensions
| Length | 146.3 in (371 cm) |
|---|---|
| Width | 72.3 in (183 cm) |
| Height Rops | 88.2 in (224 cm) |
| Wheelbase | 83 in (210 cm) |
| Front Tread | 55 in (139 cm) |
| Rear Tread | 51 in (129 cm) |
Weight
| Shipping | 5,070 lbs (2,299 kg) |
|---|---|
| Operating | 5,230 lbs (2,372 kg) |
| Ballasted | 6,570 lbs (2,980 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-24, 11.2-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28, 16.9-28 |
Fuel
| Capacity | 21.1 gal (79.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|