John Deere
322
Lawn tractor · 1988–1992 · 18 hp
John Deere322
The John Deere 322 is a lawn tractor manufactured from 1988 to 1992. It features a Yanmar 3TG66UJ engine, and power steering. The transmission is a shaft-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3TG66UJ |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled horizontal-shaft inline |
| Displacement | 40.2 ci (658 cc) |
| Bore | 2.6 in (66 mm) |
| Stroke | 2.53 in (64 mm) |
| Compression Ratio | 8.7 |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 2.9 qts (2.7 L) |
| Coolant Capacity | 2.9 qts (2.7 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Idle | 1300-3425 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.81 mm) |
| Oil Change Interval Hours | 200 |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Sundstrand Series 15 Model 90 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 13 qts (12.3 L) |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Valves | 2 |
|---|---|
| System Capacity | 1.63 gal (6.2 L) |
Hitch
| Rear Type | 0 Opt Optional |
|---|---|
| Hitch Control | directional control |
Dimensions
| Length | 69.5 in (176 cm) |
|---|---|
| Width | 43.3 in (109 cm) |
| Height | 44.5 in (113 cm) |
| Wheelbase | 46 in (116 cm) |
| Front Tread | 32 in (81 cm) |
| Rear Tread | 30.5 in (77 cm) |
Weight
| Shipping | 900 lbs (408 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 4.5 gal (17 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|